Czy psiaki mówią? Dlaczego warto nauczyć się ich mowy?

lut 22, 2020 przez

Czy psiaki mówią? Dlaczego warto nauczyć się ich mowy?

Psiaki są dosyć gadatliwymi stworzeniami, ale ich komunikacja nie opiera się jedynie na szczekaniu (przy czym, w przypadkach patologicznych, szczekanie jest czynnością świadczącą o czymś złym- np. o lęku separacyjnym). Znacznie ciekawsze jest to, co trochę słychać lub można jedynie zobaczyć.

 

Psy bowiem używają całej gamy sygnałów komunikacyjnych. Sygnały głosowe, poza szczekaniem mogą być warczeniem (cichsze i dalej się noszące jest groźbą, a głośniejsze oznacza chęć zabawy) czy też przymilnym burczeniem, bo i takie się zdarza. Znacznie szersza jest jego mowa ciała- układ łap lub uszu, położenie ogona, spojrzenie, a nawet to, w jaki sposób pies się kładzie lub co robi z językiem. To wszystko świadczy o stanie emocjonalnym zwierzęcia.

Znajomość mowy ciała jest bardzo przydatna- poza tym, że szybciej dowiemy się, co chce zrobić zwierzątko, czy jak się czuje, to możemy z nim… porozmawiać! Nie opiera się to na dźwiękach (chociaż zwierzak zwraca uwagę na ton naszego głosu- polecenie wydane głosem stanowczym będzie wykonywał w przeciwieństwie do takiego wydanego rozbawionym tonem), ale na poszczególnych ruchach czy ułożeniu naszego ciała. Dlatego warto się tego nauczyć.

Artykuł powstał dzięki: https://petportal.pl/

Podobne

Tagi