Czy psiaki mówią? Dlaczego warto nauczyć się ich mowy?
Psiaki są dosyć gadatliwymi stworzeniami, ale ich komunikacja nie opiera się jedynie na szczekaniu (przy czym, w przypadkach patologicznych, szczekanie jest czynnością świadczącą o czymś złym- np. o lęku separacyjnym). Znacznie ciekawsze jest to, co trochę słychać lub można jedynie zobaczyć.
Psy bowiem używają całej gamy sygnałów komunikacyjnych. Sygnały głosowe, poza szczekaniem mogą być warczeniem (cichsze i dalej się noszące jest groźbą, a głośniejsze oznacza chęć zabawy) czy też przymilnym burczeniem, bo i takie się zdarza. Znacznie szersza jest jego mowa ciała- układ łap lub uszu, położenie ogona, spojrzenie, a nawet to, w jaki sposób pies się kładzie lub co robi z językiem. To wszystko świadczy o stanie emocjonalnym zwierzęcia.
Znajomość mowy ciała jest bardzo przydatna- poza tym, że szybciej dowiemy się, co chce zrobić zwierzątko, czy jak się czuje, to możemy z nim… porozmawiać! Nie opiera się to na dźwiękach (chociaż zwierzak zwraca uwagę na ton naszego głosu- polecenie wydane głosem stanowczym będzie wykonywał w przeciwieństwie do takiego wydanego rozbawionym tonem), ale na poszczególnych ruchach czy ułożeniu naszego ciała. Dlatego warto się tego nauczyć.
Artykuł powstał dzięki: https://petportal.pl/