Ciekawe znaczki nieistniejącego już imperium

lut 16, 2022 przez

Ciekawe znaczki nieistniejącego już imperium

Od czasu do czasu świat obiega informacja o jakimś drogocennym znaczku. Są bowiem takie rarytasy filatelistyczne, które są warte miliony dolarów. Rzadkie, niezwykłe znaczki charakteryzujące się ciekawymi błędami drukarskimi lub też niezwykłą historią.
Jednak w tym wszystkim rzadko wspomina się o znaczkach z ZSRR. Czy były Związek Sowieckich Republik Radzieckich miał jakieś cenne znaczki?

Znaczki pocztowe ZSRR

Ze znaczkami pochodzącymi z czasów 1923-1991 jest pewien problem. Najczęściej były bowiem drukowane na średniej jakości papierze i w bardzo dużych ilościach. W połowie lat 70. w ZSRR wyszło ponad 4000 wzorów znaczków pocztowych. Wśród nich najwięcej były oczywiście dużych serii, które obecnie nie przedstawiają większej wartości niż kilkadziesiąt złotych za znaczek w dobrym stanie.

Jednak i w masowej produkcji Związku Radzieckiego zdarzały się błędy drukarskie lub mniejsze serie. Przykładem może być popularnie zwany “Limonką” żółty znaczek przedstawiający chłopa. “Chłop” został wydrukowany w 1925 roku w bardzo małej ilości. Jego cena wynosiła 15-kopiejek. Obecnie uważa się go za jeden z rzadszych znaczków, a jego cena rośnie wraz z lepszym stanem znaczka.

W 1964 roku w drukarniach zdarzył się błąd. Na płytach, z których odbijano znaczki gwiazda została źle umieszczona. W ten sposób został źle wydrukowany arkusz znaczków upamiętniających Igrzyska Olimpijskie w Tokio z 1964. Arkusz, tych znaczków, został nazwany Zielonym Arkuszem Pamiątkowym.

Jednak nadal nie są to najdroższe znaczki.

Najdroższe znaczki pocztowe CCCP

Znaczek “40 lat radzieckiego cyrku” w ogóle nie pojawił się w obiegu. Powód był dość dziwny – twórcy nie potrafili ustalić roku powstania radzieckiego cyrku. Istnieje jedynie jeden egzemplarz. Został sprzedany na aukcji za nieco ponad 190 tysięcy dolarów.

“Karton” to blok czterech znaczków poświęconych pierwszej wystawie znaczków. Jest to unikat, który został sprzedany za 776 tysięcy dolarów.

“Zakarpacka Ukraina” to kolejny unikalny znaczek. Znany jest tylko egzemplarz, który został sprzedany za 30 tysięcy dolarów.

“250 lat bitwy pod Połtawą” najciekawszy znaczek Związku Radzieckiego. Powstało tylko kilka sztuk w 1959. Wydanie zostało zakazane, przez wizytę Chruszczowa w Szwecji. Jednak do obiegu zdążyło wejść około 40 znaczków. Każdy z nich kosztuje dzisiaj 20 tysięcy dolarów.

Podobne

Tagi